Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 53All time: 239655

Heraldická-znamení-Amfisbéna

Amfisbéna (Amfivena, Anphivena, Fenmine) je dvouhlavá nestvůra patřící mezi hady, někdy se lvíma nohama, symbolizující hrůzu a podsvětí. V řečtině je označována jako “jdoucí ve dvou směrech”.

Také se nazývá “dvousměrník”, “dvouhlavý had” nebo “matka mravenců”, i když se mravenci živila. Každou hlavu má na jiném konci těla a navzájem jsou k sobě obráceny zády. Oběma může amfisbéna uštknout.

Plinius St. tvrdí, že disponuje i léčebnými vlastnostmi a podle Lukana patří mezi libyjské hady. V rámci řeckého bájesloví se Amfisbéna zrodila z krve kapající z hlavy Medúzy Gorgony, když s ní hrdina Perseus letěl nad Libyjskou pouští. Později se s ní a jinými hady setkala Catova armáda táhnoucí pouští, kde se Amfisbéna živila mrtvolami vojáků nechach poušti napospas.

Amfisbéna bývá zobrazována jako dvouhlavá ještěrka nebo had (možným vzorem se pravděpodobně stal indický hroznýš pískový). Nicméně středověká i pozdější vyobrazení ji ukazují s kuřecíma nebo lvíma nohama a opeřenými křídly, na přední hlavě někdy mívá rohy.

První hlavu má umístěnu normálně, druhou na konci ocasu, její oči září jako lampy a nepůsobí na ni chlad. Staří autoři vyzdvihují její regenerační schopnosti, Plinius St. popisuje její jedovaté tesáky v tlamách obou hlav. Sir Thomas Browne čtenáře upozorňuje, že každá z hlav může dělat jinou činnost: „...zatímco jedna plakala, druhá se smála, zatímco jedna byla tichá druhá mluvila, zatímco jedna spala druhá byla na stráži“ (Sir T. Browne, Pseudodoxia Epidemica or Enquiries, III. Edition, London 1658, s. 144-116).

Isidor Sevillský přidává ke známým vlastnostem Amfisbény její rychlost a schopnost valit se jako obruč, tím, že si jedna hlava vezme do tlamy krk druhé, neboť ne všechny měly křídla. Lidé ve středověku věřili, že Amfisbéna obtočená kolem krku těhotné ženy zajistí bezpečné donošení dítěte a s tím bezesporu souvisela móda náhrdelníků ve tvaru Amfisbény. Kůže tohoto mrtvého monstra dokázala léčit artritidu a v zimě pomáhala léčit otoky způsobené omrzlinami.

V oficiální heraldice není Amfisbéna příliš frekventovanou figurou, přestože ji lze spatřit na vikingských lodích či stříbrných špercích již v 11. století. Amfisbénu najdeme hlavně ve francouzské heraldice, ale i např. v klenotu erbu pana Josepha Gwilta, významného anglikého architekta 19. století, který mu byl udělen 11. ledna 1828 (Sir B. Burke, The General Armory ..., heslo Gwilt, London 1878, s. 436, blason: Štít stříbrný s černou hlavou štítu oddělenou pilovitým řezem o třech hrotech se třemi zlatými ondřejskými křiži vedle sebe, v hlavním poli černý lev s červenou zbrojí. Klenoty dva, 1. černo-stříbrná točenice, levé vztyčené předloktí drží ondřejský kříž ze štítu převýšený černou lilií, 2. černo-stříbrná točenice, zlatý ondřejský kříž provlečený dvěmi modrými hlavami amfisbény s červenými jazyky, na středu kříže je položena červená růže se zlatým semeníkem).

 

Opravdu velmi krásné vyobrazení Amfisbény najdeme v Grünenbergově erbovníku z roku 1483 (Bayerische Staatsbibliothek, Cgm 145, fol. 164., zobrazuje erby rytířů a měšťanů Kostnice (Konstanz) účastníku Kostnického koncilu).

Velmi podobná figura je též zobrazena v polském klanovém erbu zv. Wolność Zlota, blason: Štít modrý se zlatým překříženým hadem majícím na obou koncích těla dvě hlavy hledící na sebe. Nad hadem je zlatý latinský kříž jehož horní a boční ramena jsou na koncích rozšířena. klenoten, na korunované turnajské přilbě s modro-zlatými příkrývadly, jsou tři stříbrná pštrosí pera (J. Siebmacher's grosses und allgemeines Wappenbuch, IV. Band, 14. Abteilung: Der Adel von Galizien, Lodomerien und der Bukowina (C. Heyer Von Rosenfeld, I. Von Bojnicic). Nürnberg: Bauer & Raspe, 1905). Nutno však upozornit i na verzi s hady černými místo zlatých a rovněž přikrývydla jsou černá místo zlatá (Juliusz Ostrowski Ksiega Herbowa rodów Polskich. Warszawa 1897).

Příkladem ze současné americké heraldiky může být erb Thomase Vienneaua, který nakreslil illinoiský rodák, člen The International association of amateur heraldry a The American heraldry society, Alexander Liptak.

Autor: heraldikaerby

Štítky: Amfisbéna, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika, heraldry

Sponzoruje: http://www.slevyzbozi.com/