Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 38All time: 245499

Heraldická-znamení-Apres

Toto záhadné zvíře bývá popisováno jako monstrun, které má hlavu, tělo a nohy býka, ocas medvěda. Některými autory bylo též občas nazýváno „apre“ a jeho jediným užitím v heraldice je postava pravého štítonoše erbu organizace obchodníků mající předlouhý název, Worshipful Company and Fellowship of the Merchant Adventures trading to Muscovia, známé též pod jménem Moskevská společnost nebo Ruští obchodníci.

S pomocí cechu obchodníci vyváželi do Ruska látky všech možných druhů a některé další obchodní komodity vyráběné v Anglii. Oplátkou dováželi kožešiny, ryby, kaviár, potaš, rybí tuk a podobně.

Tudorovští heroldi považovali Aprese za typicky ruské zvíře. Blason: V pětkrát modro-stříbrně vlnitě děleném štítě zlatá hlava štítu, v ní mezi dvěma červenými růžemi se zlatými semeníky a zelenými kališními lístky červený rozšířený kůl se zlatým anglickým leopardem. Pod hlavou, mezi třemi zlatými bezanty (v postavení 2, 1), trojstěžník s plachtami přirozené barvy a s vlajkami se svatojiřskými kříži. Na přilbě se zlato-modrou točenicí a červeno-stříbrnými přikrývadly utržená hlava divoké kočky přirozené barvy se zlatou korunou navlečenou na krku. Štítonoši vpravo  divoká kočka, vlevo apre oba stojící, vzpřímení, přivrácení, čelně hledící, přirozené barvy a se zlatými korunami na hrdlech. Heslo GOD BE OUR GUIDE (Bůh je náš rádce).

Blason erbu Sir B. Burke General Armory ..., s. 882, uvádí jako klenot a levého štítonoše figuru nazvanou lizard, což se dnes překládá jako ještěrka nebo varan, ale ve starších dobách stejné označení znamenalo zvíře podobné divoké kočce, která měla hnědou kožešinu posetou množstvím skvrn tmavšího odstínu a krátký chlupatý ocas, špíše připomínající medvědí stejně jako Apres, na vyobrazení erbu z erbovníku je jasně vidět právě tato kočka. Chamber´s Encyclopaedia, Tom VI., Edinburgh 1864, s. 161, heslo Lizard. The British Herald or cabinet of armorial bearings of the nobility, Vol. III., Sunderland 1830, s. 18, heslo Apres).

 

Autor: heraldikaerby

Štítky: Apres, heraldická-monstra, heraldická-znamení, heraldry, coat-of-arms

 

Sponzoruje: http://www.pronajem-eshopu.com/