Doporučujeme
rodinny-erb.jpg

Rodinný erb

cena dohodou
Návštěvy:
Today: 39All time: 245500

Heraldická-znamení-Bagwyn

Další z kuriózních a vymyšlených nestvůr, které znají heroldi a zájemci o heraldiku jen na Britských ostrovech je Bagwyn. Jeho původ je nejasný a poprvé se objevil někdy na přelomu 15. a 16. století, kdy byl vyobrazen v knize „Prince Arthur´s Book“ (sepsána cca roku 1539).

Zde byla jmenovaná figura použita jako strážce, který drží banner Williama FitzAlana, 18. (11.) hraběte z Arundelu. Na první pohled je jasné, že Bagwyn pochází z heraldické antilopy, tělo, hlava, nohy a horní část ocasu jsou černé, rohy, zuby podobné kančím párákům a dlouhé chlupy na ocasu jsou zlaté, tělo včetně ocasu má podobu koně a dlouhé rohy jsou zatočeny okolo uší.

Tak je popisován Bagwyn v moderní heraldické literatuře (E. J. Millington, Heraldry in history, poetry and romance, London 1858, s. 375, heslo Bagwyn, H. Gough, J. H. Parker, A glossary of terms used in British heraldry, Oxford 1857, s. 41, heslo Bagwyn, zde autoři chybně uvádějí, že Bagwyn byl rovněž štítonošem erbu Lorda Hunsdona. Zaměnili Bagwyna za jinou heraldickou nestvůru zvanou yale. Tento omyl byl opakován v některých dalších pracech, např. Badges, crests and supporters v The Retrospective Review, and Historical and Antiquarian Magazine, London 1827, s. 307.29).

Na obrázku z „Prince Arthur´s Book“ však vidíme tvora méně chimérického jehož hlava připomíná jelena s parožím, tělo koně, na nohách má místo kopyt paznehty a ocas je zobrazen jako u koně či spíše vlka.

V rukopisu nazvaném Insignia Anglica uloženém v Bavorské státní knihovně pod sig. BSB-Hss Cod.icon. 291 je pod názvem Le Conte Darundel vyobrazen erb jehož pravý štítonoš je černý Bagwyn připomínající již poněkud více heraldickou antilopu, chlupy pod bradou zlaté, na hlavě zlaté přímé rohy lze nazvat kozí, v tlamě zlaté kančí páráky, na nohou má zlaté paznehty a ocas černý lví, jazyk a vnitřky uší červené. Bagwyn nese na krku navlečenu zlatou korunu z níž splývá o obtáčí jeho tělo zlatý řetěz zakončený kruhem.

Williamův syn Jindřich, 19. (12.) hrabě z Arundelu (cca 1511-1580), rytíř řádu Podvazku (do řádu byl přijat roku 1544 jako 314. člen) a kmotřenec krále Jindřicha VIII. se aktivně podílel na správě země a účastnil se nejvyšší politiky, přijal Bagwyna za levého štítonoše svého erbu, což dodnes můžeme vidět na erbovní destičce (Garter stall-plate) uložené v kapli sv. Jiří na hradě Windsor.

Hrabě Arundel byl celkem dvakrát ženat, jeho první manželkou se stala Lady Kateřina, dcera 1. markýze z Dorsetu a teta nešťastné Lady Jane Greyové, přesto však nezanechal žádné mužské potomky (syn Jindřich, Lord Maltravers zemřel již roku 1556) a jeho tituly zdědil syn dcery Marie a Thomase Howarda, 4. vévody z Norfolku, Filip.

Lady Marie byla katolického vyznání a pro svou víru byla roku 1595 popravena v londýnském Toweru. Roku 1929 byla prohlášena blahoslavenou. Její vnuk byl oním slavným mecenášem Václava Hollara v Anglii. 

Mohlo by se zdát, že v moderní heraldice podobným monstrům již odzvonilo, ale opak je pravdou. Robert Balchin, britský pedagog a známý obránce práv školských zařízení na autonomii, získal roku 1975 právo užívat rodový erb.

V letech 1984-90 byl generálním ředitelem lékařské služby provozované řádem sv. Jana Jeruzalémského, v současnosti je předsedou výboru Ligy milosrdenství a zastává funkci Deputy Lieutenant oblasti tzv. Velkého Londýna (náměstek vojenského správce Velkého Londýna). V letech 2006-2012 byl předsedou rady Imperial Society of Knight Bachelor, rovněž je členem londýnských cechů zlatníků a výšivkářů.

17. prosince 2010 byl Robert Belchin povýšen na tzv. doživotního peera (Life Peer) s titulem Baron Lingfield. Při této příležitosti mu byl polepšen jeho erb, blason: Štít zeleno-modře čtvrcený se srdečním štítkem, který je pětkrát dělený hermelínem a zeleně. Na štítku je kosmo položen zlatý turnajský límec o třech lalocích se třemi červenými kroužky (Kinlay-Balchin). 1.-4. pole zlatý stoupající půlměsíc provázený osmi zlatými muletami (pětihrotými hvězdami) ve tvaru routy (Balchin), 2.-3. pole zlato-stříbrně polcený vodorovný řetěz provázený třemi zlato-stříbrně polcenými liliemi v postavení 2,1 (Skelton). Klenotem, na turnajské přilbě s červeným chapeau a s červenými posetými rodinnými badge (badge tvoří zlatá hřebenatka a uzel ze zeleno-stříbrného provazu) zlatými a stříbrně podšitými přikrývadly, je rostoucí stříbrný Badwyn se zlatou zbrojí a zlatými chlupy na ocasu a červeným jazykem. Na krku má obojek zlato-zeleně kouskovaný se zlatým řetězem připevněný k dřevěnému hranolu, který drží předníma nohama. Štítonoši stojící na zeleném trávníku jsou, vpravo zlatý čelne hledící lev mající tělo a ocas posetý červenými ostruhami, s červenou zbrojí a červeným jazykem. Na hlavě baronská koruna. Vlevo je stříbrný Bagwyn se zlatou zbrojí a zlatými flupy na ocasu mající na krku navlečenu baronskou korunu bez látkové výplně a na ní zavěšený zlatý řetěz zakončený kruhem obtáčí jeho tělo. Heslo černě na stříbrné stuze červeně podšité: DE  BONNE ESPERANCE. 

Autor: heraldikaerby

Štítky: Bagwyn, heraldická-monstra, heraldická-znamení, rodová-heraldika, heraldry, coat-of-arms

 

Sponzoruje: http://www.slevyzbozi.com/